بررسی تخصصی بازی‌های PS4

بررسی کامل بازی Devil May Cry 5

شخصیت ها

طبق گفته سازندگان دویل می کرای ۵ (Devil May Cry 5) در بعضی مراحل می‌توانید از بین سه شخصیت «دانته»، «نیرو» و «وی» (V) یکی را به دلخواه انتخاب کنید. با این حال در بعضی مواقع هم مجبور هستید بازی را تنها با یک شخصیت ادامه دهید و هیچ‌گونه حق انتخابی نخواهید داشت.

«هیدکی ایتسونو» (کارگردان بازی) درباره این موضوع گفته است: «در طول بازی مراحل بسیار زیادی وجود دارد. در بعضی از آن‌ها با یک کاراکتر مشخص بازی می‌کنید، در مراحل دیگری از بین دو کاراکتر یکی را انتخاب می‌کنید و در باقی آن‌ها سه کاراکتر قابل‌بازی در اختیار شما قرار می‌گیرد که باید از بین این سه، یک نفر را انتخاب کنید.»

از آنجایی که کپ‌کام امیدوار است هر سه کاراکتر متعادل باشند و هیچ‌کدام از آن‌ها نسبت به دیگری برتری خاصی نداشته باشند، کاراکتر نیرو به واسطه حرکت‌های ساده‌تری که دارد، برای افراد تازه‌کار مناسب‌تر است. با این حال اگر جزو طرفداران قدیمی این سری باشید، بدون شک کاراکتر دانته بهترین گزینه شما خواهد بود.

بازی دویل می کرای ۵

ایتسونو در ادامه توضیح داده: «به لحاظ یاد گرفتن شیوه بازی با کاراکترها و حرکات آن‌ها، نیرو در مقایسه با دانته وسایل و امکانات کمتری در اختیار دارد. دانته کاراکتری است که گزینه‌های بیشتری را در اختیار بازیکنان می‌گذارد.»

کارگردان دویل می‌کرای ۵ گفته است: «نیرو سه سلاح متفاوت در دست دارد؛ Red Queen (شمشیر)، Blue Rose (اسلحه) و Devil Breaker. همینطور رویکرد و سبک مبارزه نیرو و دانته متفاوت از یکدیگر خواهد بود. وقتی در نقش نیرو قرار می‌گیرید، باید بدانید که چگونه از این سه سلاح مختلف بهترین استفاده را ببرید.»

ایتسونو درباره سومین شخصیت قابل بازی (کاراکتر وی) گفت که او هم مانند دیگران سبک مبارزه منحصر به فرد خود را خواهد داشت: «او کاراکتری است که هیچ‌کس تا به حال با او بازی نکرده است. حداقل در ابتدای کار می‌توان گفت که تمامی بازیکنان تجربه مشابهی با او خواهند داشت. اما این لزوما به این معنی نیست که بازی قرار است با بعضی کاراکترها سخت‌تر یا آسان‌تر شود.»

بازی دویل می کرای ۵

هیدکی ایتسونو ادامه می‌دهد: «در واقع بازی هنوز منتشر نشده است، بنابراین ما واقعا نمی‌دانیم که آن‌ها را به خوبی متعادل کرده‌ایم یا خیر. من حدس می‌زنم که بالاخره می‌فهمیم. اما از آنجایی که بازی سه کاراکتر قابل بازی با سبک‌های متفاوت دارد، امیدواریم که مراحل را به درستی متعادل کرده باشیم.»

در خبری دیگر از دویل می کرای ۵ اعلام شد که بازی با وضوح تصویر ۴K و با سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه روی پلی‌استیشن۴ پرو اجرا خواهد شد.

 

 

 

 

جدیدترین قسمت مجموعه بازی‌های «دویل می کرای» (Devil May Cry) قرار است بهار سال آینده عرضه شود، ولی از همین حالا سیستم مورد نیازی اجرای بازی مشخص شده است. دیروز فروشگاه‌های دیجیتال بازی، اطلاعات حداقل سیستم و سیستم پیشنهادی برای اجرای «دویل می کرای ۵» (Devil May Cry 5) را منتشر کردند.

اطلاعات رسما از سوی کپ‌کام و در قالب یک بیانیه و خبر از سوی آن‌ها منتشر نشده‌اند، ولی آن‌قدر کامل هستند که می‌توانیم مطمئن باشیم با سیستم مورد نیاز نهایی بازی طرف هستیم.

دویل می کرای ۵ روی موتور پایه‌ی رزیدنت اویل ۷ یعنی RE Engine ساخته می‌شود. در نتیجه به جای بررسی اطلاعات زیر، شاید بهتر باشد به این موضوع فکر کنید که کامپیوتر شما، چگونه رزیدنت اویل ۷ را اجرا کرده بود. دویل می کرای ۵ از نظر گرافیکی از رزیدنت اویل ۷ هم زیباتر شده است، ولی بدون شک از نظر بهینه سازی و اجرا، با چیزی شبیه به رزیدنت اویل ۷ طرف خواهیم بود.

بازی Devil May Cry 5

می‌توانید در ادامه سیستم مورد نیاز برای اجرای دویل می کرای ۵ را ببینید.

حداقل سیستم مورد نیاز:

 • سیستم عامل: ویندوز ۷ نسخه ۶۴ بیتی
 • پردازنده: اینتل Core i7-4470 یا بهتر
 • حافظه: ۸ گیگابایت رم
 • کارت گرافیک: انویدیا GTX 760 یا بهتر
 • فضای مورد نیاز: ۳۵ گیگابایت

سیستم پیشنهادی:

 • پردازنده: اینتل Core i7-4770 یا بهتر
 • حافظه: ۸ گیگابایت رم
 • کارت گرافیک: انویدیا GTX 960 یا بهتر

بازی دویل می کرای ۵ برخلاف قسمت قبلی آن یعنی DmC توسط سازندگان اصلی این مجموعه ساخته می‌شود. «هیدتاکی ایتسونو»، کارگردان دویل می کرای ۳ و ۴ وظیفه‌ی کارگردانی این بازی جدید را برعهده دارد. از نظر داستانی هم دویل می کرای ۵ پس از دویل می کرای ۲ رخ می‌دهد.

در کنار مشاهده‌ی سیستم مورد نیاز اجرای بازی در استیم، شاهد اطلاعات رونمایی نشده‌ی دیگری هم بوده‌ایم. سه فروشگاه استیم، پلی‌استیشن و ایکس‌باکس، تعداد بازی‌کننده‌های دویل می کرای را «۱ تا ۳ نفر» نوشته‌اند.

بازی Devil May Cry 5

کپ‌کام پیش از این گفته بود که «تمرکز آن‌ها ساخت یک تجربه‌ی کاملا تک نفره برای دویل می کرای ۵ بوده» و «فعلا قصد رونمایی از بخش چند نفره برای بازی را ندارند.»

اگر تریلر جدید دویل می کرای ۵ را که در توکیو گیم شو منتشر شده بود ببینید، صحنه‌ای از تریلر سه شخصیت «دانته»، «لیدی» و «تریش» را کنار یکدیگر در یک مرحله نشان می‌دهد. احتمال این که بازی بخش چند نفره‌ی همکاری داشته باشد کم نیست.

تاریخ عرضه‌ی دویل می کرای ۵ برای روز ۸ مارس سال ۲۰۱۹ میلادی در نظر گرفته شده است. بازی روی سه پلتفرم ایکس‌باکس وان، پلی‌استیشن ۴ و رایانه‌های شخصی عرضه می‌شود.

 

بازگشت قدرتمندانه دویل می کرای؛ نقدها و نمرات Devil May Cry 5 منتشر شدند

بازی Devil May Cry 5

بیش از ده سال از عرضه‌ی قسمت قبلی مجموعه بازی‌های «دویل می کرای» می‌گذرد؛ البته اگر بازی فرعی Dmc: Devil May Cry را که توسط سازندگان اصلی این مجموعه ساخته نشده بود، حساب نکنیم. چند روزی است که«دویل می کرای ۵» (Devil May Cry 5) رسما وارد بازار شده و منتقدان هم نظرات و نمرات خود نسبت به بازی را منتشر کرده‌اند. بازخوردها نسبت به بازی حسابی مثبت است؛ طوری که با بهترین بازی این مجموعه طرف هستیم.

اکثر منتقدان به این نکته اشاره کرده‌اند که دویل می کرای ۵ در عین تازگی، کاملا شبیه به بازی‌های اکشن قدیمی است و ریشه‌های خود را فراموش نکرده؛ طوری که نه تنها بازی مکانیک‌ها و سیستم‌های جدید دارد، بلکه روند و جریان آن کاملا شبیه به قسمت‌های قبلی دویل می کرای است.

شخصیت جدید دویل می کرای ۵ که کنار «دانته» و «نیرو» مبارزه می‌کند هم به عنوان اتفاقات جالب دویل می کرای ۵ معرفی شده است. این کاراکتر جدید که «وی» نام دارد هیولاهای مختلفی احضار می‌کند و در خدمت می‌گیرد و خودش معمولا مستقیما وارد مبارزات نمی‌شود.

از نظر فنی هم دویل می کرای ۵ بسیار از سوی منتقدان تحسین شده است؛ گرافیک بازی عالی است و صحنه‌های کارگردانی شده‌ی بسیار خوبی هم در بازی قرار داده شده‌اند.

در ادامه تعدادی از نقدهای دویل می کرای ۵ را به صورت خلاصه برای‌تان قرار داده‌ایم:

بازی Devil May Cry 5

GameSpot: نمره‌ی ۹ از ۱۰

«دویل می کرای ۵ روی مکانیک‌ها و استایل قسمت‌های قبلی مجموعه مانور می‌دهد. اولویت اصلی سازندگان، حفظ سنت‌های مجموعه بوده و در این میان، ایده‌های جدیدی هم معرفی می‌کند، ولی هنوز هم تمرکز اصلی بازی سیستم‌های مبارزه‌ی آن استایل خاص بازی است. بازی به ندرت پایین می‌آید و در همه حال به کمک سیستم‌های عمیق و ظاهر جذاب خود سعی می‌کند تا هر مشکل کوچکی را بپوشاند. در همه حال هم داستان بازی جذابیت خود را حفظ می‌کند. دویل می کرای ۵ ثابت می‌کند که یک مجموعه می‌تواند بدون لطمه زدن به سنت‌های قدیمی خود، شگفت‌انگیز و خلاقانه باشد.»

IGN: نمره‌ی ۹.۵ از ۱۰

«پاسخ به این سوال که بهترین قسمت دویل می کرای کدام است، با عرضه‌ی دویل می کرای ۵ بسیار راحت شده است. با بهترین سیستم مبارزه‌ی این مجموعه روبرو هستیم، داستان بازی به خوبی بین سه شخصیت اصلی تقسیم شده است و به آرامی از اتفاقات مهم و مرموز خود پرده بر می‌دارد. درجه‌های سختی مختلف، تکنیک‌های بسیار زیاد بازی برای یاد گرفتن و آپدیت رایگان بعدی بازی امکان بازی کردن آن را برای بارها بیشتر می‌کند.»

بازی Devil May Cry 5

Guardian: نمره‌ی ۵ از ۵

«دویل می کرای ۵ مثل خود دانته است؛ یعنی در عین اینکه پیرتر و خسته‌تر و باتجربه‌تر شده، ولی به بهترین شکل ممکن جوان باقی مانده. بازی به خوبی خشن و زیباست، پر از جملات بانمک است و در حالی که در پس زمینه صدای گیتار می‌شنوید، از همه طرف تفنگ و شمشیر و انفجار به سمت شما سرازیر می‌کند. بازی کردن دویل می کرای ۵ مثل یک رویاست. هیده‌آکی ایتسونو و تیم او به خوبی از پس کارشان برآمده‌اند و دویل می کرای بازگشته است.»

Destructoid: نمره‌ی ۱۰ از ۱۰

«دویل می کرای ۳ اوج بازی‌های اکشن بود و ایتسونو نتوانست با بازی بعدی خود پایش را از این بازی فراتر بگذارد. با اینکه دویل می کرای ۴ مکانیک‌های درستی داشت و دو شخصیت مختلف را در اختیار بازی‌کننده قرار می‌دهد، بازی از یک بخش داستانی نامتعادل رنج می‌برد که در آن باید بخش زیادی را دوباره برمی‌گشتید. دویل می کرای ۵ پاسخ بزرگی به آن مشکلات است، در عین اینکه چاشنی مخصوص قسمت سوم را هم به آن اضافه کرده‌اند و حجم زیادی محتوای جدید و تازه هم به بازی اضافه شده است.»

بازی Devil May Cry 5

می‌توانید در ادامه تمام نمراتی که به بازی داده شده است را ببینید.

بازی دویل می کرای ۵ روی سه پلتفرم ایکس‌باکس وان، پلی‌استیشن ۴ و رایانه‌های شخصی عرضه شده است.

 • God is a Geek: نمره‌ی ۱۰ از ۱۰
 • Twinfinite: نمره‌ی ۵ از ۵
 • Destructoid: نمره‌ی ۱۰ از ۱۰
 • Telegraph: نمره‌ی ۵ از ۵
 • Guardian: نمره‌ی ۵ از ۵
 • Wccftech: نمره‌ی ۹.۸ از ۱۰
 • IGN: نمره‌ی ۹.۵ از ۱۰
 • VideoGamer: نمره‌ی ۹ از ۱۰
 • GamingBolt: نمره‌ی ۹ از ۱۰
 • PC Gamer: نمره‌ی ۹۰ از ۱۰۰
 • Windows Central: نمره‌ی ۴.۵ از ۵
 • Press Start: نمره‌ی ۹ از ۱۰
 • Atomix: نمره‌ی ۹۰ از ۱۰۰
 • Easy Allies: نمره‌ی ۹ از ۱۰
 • USgamer: نمره‌ی ۴.۵ از ۵
 • TheSixthAxis: نمره‌ی ۹ از ۱۰
 • TrustedReviews: نمره‌ی ۴.۵ از ۵
 • GameSpot: نمره‌ی ۹ از ۱۰
 • Game Informer: نمره‌ی ۸.۵ از ۱۰
 • PlayStation LifeStyle: نمره‌ی ۸ از ۱۰

 

 

کارگردان «دویل می کرای ۵» (Devil May Cry 5) به تازگی از جزییات داستان این بازی گفته است.«هیده‌تاکی ایتسونو» (Hidetaki Itsuno) در قالب مصاحبه‌ای که با ایکس‌باکس و پس از رونمایی بازی Devil May Cry 5 در کنفرانس مایکروسافت داشت، کمی از بازی صحبت کرده است.

زمان عرضه‌ی بازی Devil May Cry 5 برای بهار سال آینده روی پلی‌استیشن۴، ایکس‌باکس وان و کامپیوتر برنامه ریزی شده است.

ایتسونو روی این موضوع تاکید می‌کند که Devil May Cry 5 دنباله‌ی مستقیم قسمت چهارم این مجموعه بازی‌ها است و دقیقا چند سال پس از وقایع Devil May Cry 4 اتفاق می‌افتد. شخصیت اصلی «نیرو» (Nero) است که نشان دفتر «دویل می کرای» را از «دانته» هدیه گرفته است. کارگردان دویل می کرای ۵ می‌گوید اینکه چه اتفاقی روی داده تا دانته نشان دفتر دویل می کرای را به نیرو بدهد، خودش قصه‌ای بلند و بالا دارد. با این حال به این قصه در بازی نمی‌پردازند و جزییات آن در رمان این مجموعه توضیح داده شده است.

نیرو مثل دانته، دفتری برای نابود کردن هیولاها و شیاطین راه می‌اندازد، با این تفاوت که به جای یک دفتر، نیرو از داخل یک ون فعالیت می‌کند. قصه‌ی دویل می کرای ۵ هم با گرفتن یک قرارداد برای نابود کردن شیاطین شروع می‌شود.

مکانیک‌های و سیستم‌های جدید زیادی به روند بازی Devil May Cry 5 اضافه شده‌اند، ولی چیزی که فعلا از آن صحبت می‌کنند، دست جدید نیرو است. این دست جدید Devil Breaker نام دارد و ایتسونو می‌گوید که می‌توانید با دیدن تریلر رونمایی Devil May Cry 5 درباره‌ی کارهایی که این دست انجام می‌دهد، بیشتر اطلاعات کسب کنید.

بازی Devil May Cry 5

دست جدید نیرو یعنی همان Devil Breaker جایگزین دست قبلی نیرو شده است. این دست مکانیکی جدید را شخصیتی جدید در دویل می کرای ۵ به اسم «نیکو» (Nico) ساخته است. نیکو شریک نیرو در دفتر جدید دویل می کرای است و برای نیرو، سلاح‌های جدید می‌سازد. نیکو، که اسم کاملش «نیکولتا گلدستاین» است، نوه‌ی «نل گلدستاین» است؛ کسی که دو تفنگ اصلی دانته یعنی Ebony و Ivory را ساخته بود.

برخلاف دست قبلی نیرو در دویل می کرای ۴ یعنی Devil Bringer قرار است دست جدید این شخصیت حتی زمانی که از بدنش جدا شده هم به عنوان یک سلاح به کمک او بیاید. با این حال، حرکات اصلی دست Devil Bringer در Devil Breaker هم پیدا می‌شود و می‌توان توسط آن دشمنان را بلند و پرتاب کرد یا به سمت خود کشید.

دست مکانیکی Devil Breaker را می‌توان ارتقا داد یا شخصی‌سازی کرد. این دست با کارتریج‌هایی کار می‌کند که شکننده هستند و اگر نیرو زیاد آسیب ببیند، از کار می‌افتند. نیرو می‌تواند در طول مراحل کارتریج‌های جدید برای دست خود پیدا کند یا اینکه آن‌ها را از نیکو بخرد.

بازی Devil May Cry 5

کارگردان دویل می کرای ۵ می‌گوید که ده سال از دویل می کرای ۴ گذشته و به همین دلیل، شرکت کپ‌کام از او درخواست کرد تا دویل می کرای ۵ را طوری بسازد که با یک نگاه، بتوان تفاوت و پیشرفت‌های این بازی را درک کرد. به همین دلیل هم آن‌ها گرافیک بازی Devil May Cry 5 را تا حد ممکن واقع‌گرایانه ساخته‌اند.

با این حال، هیده‌تاکی ایتسونو می‌گوید که گرافیک و دیدگاه هنری واقع‌گرایانه، با انیمیشن‌ها و حرکات یک بازی مثل دویل می کرای ۵ جور در نمی‌آمد؛ طوری که برخی عناصر توی ذوق می‌زدند. در همین راستا هم تیم سازنده‌ی دویل می کرای ۵ تلاش بسیاری کردند تا نه تنها گرافیک واقع‌گرایانه‌ی بازی حفظ کنند، بلکه عناصر و روند بازی Devil May Cry را طوری به تصویر بکشند که هنوز هم یک دویل می کرای باشد.

بازی Devil May Cry 5

قرار است در نمایشگاه گیمزکام امسال که در آگوست (مرداد ماه) برگزار می‌شود، اطلاعات بیشتری از بازی Devil May Cry 5 منتشر شود. کپ‌کام هم‌چنین یک دموی قابل بازی از دویل می کرای ۵ را به این نمایشگاه خواهد آورد.

طبق گفته‌ی کارگردان دویل می کرای ۵ مراحل ساخت این بازی ۷۵ درصد پیش رفته است. بازی Devil May Cry 5 برای عرضه در بهار سال آینده برنامه ریزی شده است.

در ادامه تریلر رونمایی Devil May Cry 5 و هم‌چنین مصاحبه‌ی هیده‌تاکی ایتسونو را برای‌تان قرار داده‌ایم که بخش‌هایی از گیم‌پلی هم به خوبی در آن نشان داده شده است.

برای خرید اکانت قانونی بازی کلیک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *