بررسی تخصصی بازی‌های PS4

بررسی بازی Fallout76

بررسی-بازی-Fallout76-پی-استیشن-ps4

بررسی بازی Fallout76

فرض کنید همین حالا در دنیا یک جنگ اتمی برپا شده و تمدن انسان به کلی ویران شود. مطمئنا هیچکسی فرصت فرار نخواهد داشت. یک گیمر پشت میز کامپیوتر، یک بیمار روی تخت بیمارستان، یک معلم در کلاس درس، یک آشپز در رستوران و بقیه مردم هم به ترتیب در سرجای خودشان از دنیا می‌روند. خیلی از این‌ها افراد ناشناخته‌ای در زندگی خود بودند که هر کدام داستان و ماجرای مخصوصی را داشته‌اند. هر کسی طرز فکر، عقاید، باورها، خواسته‌ها و آرزوهای خودش را داشت. اما به محض اینکه جنگ شروع می‌شود، تمام این افراد و ماجراهای‌شان به تاریخ می‌پیوندد. تنها چیزی که از آن‌ها به جا می‌ماند یک سری دفترخاطره، نامه و تعدادی نوار صوتی است.

تصور کنید که شما تنها بازمانده این دنیای ویران شده هستید و حالا می‌توانید به سراغ تک تک این افراد فراموش شده در تاریخ بروید و زندگی گذشته‌شان را مرور کنید. از خاطرات شیرین و تلخ‌شان بخوانید. ببینید که یک دانشجو، یک کشیش، یک سرباز، یک کارگر و … موقع جنگ چه وضعیتی داشته‌است و با انفجار اتمی چه بلایی بر سر زندگی‌اش آمده. ببینید که یک زوج عاشق چگونه تصمیم می‌گیرند بعد از جنگ کنار یکدیگر بمیرند، ببینید که یک دانشجو چگونه با از دست دادن انگیزه‌اش، درس و دانشگاه را رها می‌کند و سر به بیابان می‌گذارد. ببینید که چگونه نتیجه یک انتخابات سیاسی به پوچی می‌رسد وقتی که یک جنگ آخرالزمانی رخ می‌دهد.

داستان Fallout 76، قبل از تمام نسخه‌های فالوت رخ می‌دهد؛ درست 25 سال بعد از جنگ اتمی بزرگ. زمانی که هنوز بسیاری از مناطق آمریکا تحت تاثیر تشعشعات اتمی بوده و غیرقابل سکونت است. شما عضو یک پناهگاه زیر زمینی به نام Vault 76 هستید که هدف اعضای این پناهگاه، بازسازی دوباره آمریکا است. اما وقتی که برای رفتن آماده می‌شوید، درمی‌یابید که جهان بیرون بسیار از آنچه که تصور می‌کردید ویران‌تر بوده و مدیر پناهگاه هم به دنبال یک ماموریت، از اعضای تیمش جدا شده است. بنابراین هدف اصلی شما در بازی پیدا کردن او و سایر تیم‌های بازمنده از جنگ اتمی است. از آنجا که تمام ساکنان Apalachia از دنیا رفته‌اند، تنها راه دنبال کردن داستان، نوارهای صوتی هستند.

اگر از خواندن و دنبال کردن داستان‌های کوچک از آدم‌های کوچک خوش‌تان می‌آید، پس به Fallout 76 خوش آمدید!با ما همراه باشید تا با این بازی بیشتر آشنا شوید.

بررسی-بازی-Fallout76-پی-استیشن-ps4

حالت بقا، یکی از عناصر اصلی و کلیدی Fallout 76 است!

حالت بقا، یکی از عناصر اصلی و کلیدی Fallout 76 است. بازیکن باید همیشه مراقب میزان گرسنگی و تشنگی کاراکتر خود باشد و هم‌زمان به دنبال منابع بگردد. گشت و گذار در جهان به منظور کسب منابع، هم‌چنان جالب و سرگرم کننده‌ است و بازیکن در طول مسیر نه تنها با محیط‌های فوق‌العاده زیبایی روبرو می‌شود، بلکه نوارهای صوتی و نامه‌های مختلفی از گوشه کنار جهان بازی جمع‌آوری می‌کند. این نامه‌ها و نوارها، داستان‌های فرعی از آدم‌های فرعی بازی به شمار می‌آیند که از حق نگذریم، بسیاری از آن‌ها جالب و شنیدنی هستند و تا حدودی سرگرم کننده‌ هم محسوب می‌شوند. باید اعتراف کنم که بعضی از این داستان‌های فرعی، از ماجرای اصلی بازی‌هم جذاب‌تر هستند! خصوصا آنکه وقتی به تنهایی در جهان آخرالزمانی فالوت سفر می‌کنید، یک حس کاوش و تنهایی و سکوت، شما را غرق در خود می‌کند.

سیستم آپگرید بازی

سیستم آپگرید بازی، این‌ بار به شکلی هوشمندانه در Fallout 76 پیدا شده است. هر زمانی که یک سطح ارتقا پیدا‌ می‌کنید، بازی به شما تعدادی کارت مهارت می‌دهد. مثلا مهارت تشنگی کمتر، مهارت حمل ایتم ‌بیشتر و یا مهارت ضربه‌زدن و آسیب بیشتر با سلاح‌سرد. کارت‌های مهارت فوق در هفت شاخه اصلی به نام‌های؛ Strength، Perception، Endurance، Charisma، Intelligence، Agility و Luck. تقسیم بندی می‌شوند. اینکه هر کدام از این شاخه‌ها دقیقا شامل کدام مهارت‌ها می‌شوند، از حوصله مطلب خارج است اما همین قدر بدانید که شاخه‌ای مثل Strength شامل مهارت‌هایی مثل قدرت ضربه با سلاح سرد، تعداد آیتم‌های قابل حمل و … است یا مهارتی مثل Endurance به استقامت شما برمی‌گردد و شامل مهارت‌هایی مثل گرسنگی کمتر یا تشنگی‌کمتر می‌شود.

از طرفی اگر بخواهید از دو کارت مهارت مربوط به Strength استفاده کنید، باید حتما سطح Strengthتان 2 باشد تا بتوانید از 2 کارت مهارت در این شاخه استفاده کنید.البته باید ذکر کنم که کارت‌های مهارت به صورت کاملا اتفاقی و تصادفی، به دست‌تان می‌رسد و ممکن است تا مدت‌ها در طول بازی، به یک مهارت مورد نظرتان دسترسی پیدا نکنید. این امر هم می‌تواند یک نکته مثبت باشد و هم یک نکته منفی. منفی از این جهت که سیستم پیشرفت در بازی تا حدودی شانسی است و شاید هیچگاه نتوانید آنطور که دلخواه‌تان است، کاراکتر خود را ارتقا دهید. اما مثبت چرا؟ به این علت که مجبور می‌شوید با کارت‌های موجودی که دارید، توانایی‌تان را مدیریت کنید و از قضا به یک تعادل در 7 شاخه اصلی ذکر شده برسید. همینطور از مهارت‌هایی استفاده کنید که شاید در فالوت‌های قبلی اصلا به گذرتان هم نخورده بودند.

بنابراین به نظر نگارنده، سیستم ارتقای بازی کاملا هوشمندانه و جذاب ساخته شده‌ است و کاری می‌کند تا هر بار بعد از ارتقا سطح شخصیت‌تان، فورا به سراغ باز کردن کارت‌های جدید و انتخاب یک استراتژی مناسب بروید و بعد هم مشتاقانه در جهان بازی پرسه بزنید تا تاثیر مهارت‌های‌تان را ببینید. همینطور هر بار که کاراکتری جدید ایجاد می‌کنید، احتمالا با مهارت‌هایی کاملا متفاوت و تازه روبرو می‌شوید و تجربه‌تان از بازی تا حدودی متفاوت‌تر خواهد بود.

بررسی-بازی-Fallout76-پی-استیشن-ps4

موسیقی و صداگذاری

در مورد موسیقی و صداگذاری بازی باید گفت از آنجایی که تمام جزئیات داستانی بازی تنها از طریق نوارهای صوتی، روایت می‌شوند، سازندگان مجبور بوده‌اند که در این زمینه حداقل از صداگذاران خوبی استفاده کنند و تکنیک‌های مناسبی را به کار ببرند. از طرفی چون بازی در زمینه بصری، تقریبا شکست خورده‌ است، پس تنها دارایی‌‌اش، نوای موسیقی و طبیعت و جهان بازی است. نتیجه کار این شده که Fallout 76 چه در زمینه موسیقی، چه در زمینه صداگذاری به خوبی ظاهر شده‌است و تقریبا بی نقص است. شبکه‌های رادیویی مختلف، موسیقی‌های پس‌زمینه جذاب و متناسب با محیط، صداگذاران کارکشته و حرفه‌ای که همگی متن‌های خود را با احساس تمام می‌خوانند، دست به دست هم داده‌اند تا شما حداقل از لحاظ سمعی، به رضایت خاطر برسید و در جهان بازی غرق شوید.

 

برای خرید این بازی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *